Kategorija

Popularni Postovi

1 Prevencija
Što se može i ne može učiniti tijekom uzimanja antibiotika?
2 Klinike
Pertusin sa suhim kašljem
3 Bronhitis
Kako brzo vratiti hladan okus i miris
Image
Glavni // Prevencija

Kako uzimati Pharmacytron


Hladni prah Pharmacitron je namijenjen za kompleksno liječenje virusnih i infektivnih prehlada, uključujući gripu, kao i dodatak u liječenju upalnih i infektivnih procesa u orofarinksu i nazofarinksu.

Sastav i oblici ispuštanja

Lijek Pharmacytron uključuje sljedeće aktivne sastojke: paracetamol, fenilefril hidroklorid, feniramin maleat, askorbinsku kiselinu, kao i pomoćne tvari. Oblik izdavanja lijeka je supstanca u prahu, koja se razrjeđuje vodom i pije kao čaj.

Mehanizam djelovanja

Upute za uporabu praška Pharmacitron kaže da se zbog utjecaja aktivnih tvari lijeka u tijelu događa sljedeći učinak:

  • uz pomoć paracetamola djeluje na središta termoregulacije i bolnih osjećaja, s tim u vezi provodi se antipiretički i analgetski učinak;
  • Feniramin je blokator histaminskih H1 receptora, zbog čega su reducirani rinoreja i suzenje, a također eliminira spastične pojave;
  • Fenilefril je stimulans adrenoreceptora, zbog čega se postiže vazokonstrikcijski učinak;
  • zahvaljujući askorbinskoj kiselini, regulira se metabolizam ugljikohidratnih struktura, ova tvar je izravno uključena u popravak tkiva, važna je veza u hematopoetskom sustavu, uključena je u proizvodnju steroidnih hormonskih tvari. Uz pomoć askorbinske kiseline smanjuje se propusnost zidova krvnih žila, povećava se prirodna otpornost imunološkog sustava na virusne i bakterijske agense, kompenzira nedostatak vitaminskih tvari. U kombinaciji s paracetamolom povećava se učinak askorbinske kiseline.

Kada je sastanak

Prikazan je Pharmacytron (fotografija koju možete vidjeti u našem članku) u sljedećim situacijama:

  • simptomatsko liječenje virusnih bolesti;
  • gripa koja je popraćena migrenama, febrilnom hipertermijom, edemom nazofaringealne sluznice, bolovima u mišićima;
  • osloboditi se umjereno izraženih bolnih osjećaja u mišićnom i zglobnom aparatu, s neuritisom, migrenama;
  • kao pomoć u pogoršanju sinusitisa, alergijskog i akutnog rinitisa.

kontraindikacije

Pharmacitron se ne koristi u prisutnosti takvih stanja i bolesti:

  1. Prisutnost hipertenzije.
  2. Prisutnost zlouporabe alkohola.
  3. Akutni nedostatak glukoza-6-fosfat dehidrogenaze.
  4. Prisutnost zatajenja bubrega, bez obzira na težinu.
  5. Individualna netolerancija na aktivne tvari lijeka.
  6. Razdoblje dojenja.
  7. Prvo i treće tromjesečje trudnoće.

Važno je. Uz krajnji oprez, koristiti lijek u prisutnosti kršenja u proizvodnji i sintezi bilirubina, glaukoma i prostatitisa. Farmacitron Forte ne smije se uzimati u djece mlađe od 12 godina, a Pharmacitron se ne koristi za liječenje djece mlađe od 6 godina.

Kako ga primijeniti na odrasle i djecu

Prednost lijeka je što se može davati djeci Pharmacytron od 6 godina, a Pharmacytron forte od 12 godina. Kako uzimati Pharmacytron: sipati prašak kuhanu vruću vodu u iznosu od jednog pakiranja po šalici vode. Standardne doze navedene u uputama - 4 puta dnevno. Trajanje terapije je od dva do pet dana.

Negativne reakcije

Nakon primjene lijeka Pharmacitron moguće su sljedeće manifestacije:

  • negativni procesi na dijelu kože - osip na epidermi, urtikarija, angioedem;
  • epigastrična osjetljivost, mučnina;
  • hiperekscitabilnost, skokovi krvnog tlaka;
  • vrtoglavica, poremećaji spavanja;
  • suhoća sluznice usne šupljine, poteškoće s pražnjenjem mjehura;
  • smanjenje razine hemoglobina u krvnoj tekućini, poremećaji u biokemijskim parametrima krvi.

Važno je. Uz produljenu nekontroliranu uporabu lijeka može se razviti toksični učinak na tijelo njegovih aktivnih tvari (bubrega, jetra, krv).

Obično, kada se pravilno primjenjuju s jasno uočenim dozama, koje su navedene u uputama, nuspojave su rijetko fiksirane. U nekim slučajevima, s povredama doziranja, može doći do predoziranja, što se manifestira takvim simptomima: pogoršanje kvalitete apetita, bljedilo epidermisa, napadi na povraćanje. U takvim slučajevima indicirano je ispiranje želuca i crijeva, kao i simptomatska terapija (unos sorbenata, enzima, rehidranata, alkalno pijenje).

Vrlo je važno pridržavati se svih uputa u uputama, unatoč relativnoj sigurnosti lijeka. Također treba imati na umu da paracetamol u sastavu lijeka može povećati učinak sedativnih lijekova.

zaključak

Pharmacitron Powder je učinkovito antipiretik, analgetik, koji se uspješno koristi kao dio kompleksnog liječenja akutnih respiratornih virusnih bolesti, gripe, parainfluence, prehlade, sinusitisa, mialgije, artralgije, migrene. Prije uporabe savjetuje se savjetovanje sa stručnjakom.

"Pharmacytron": upute za uporabu, sastav, analoge

Popularan i učinkovit način za liječenje prehlade je uzimanje prašaka na bazi paracetamola. Takvi lijekovi pomažu brzo eliminirati znakove akutne respiratorne virusne infekcije. Učinkovito se nosi sa zadatkom lijeka "Pharmacytron". Priručnik detaljno opisuje sastav, indikacije i preporuke u vezi s uporabom lijeka.

Opis droge

U hladnoj sezoni veliki broj ljudi se suočava s raznim prehladama, koje prate groznica, upaljeno grlo, nazalna kongestija i pogoršanje općeg stanja. Ovo stanje izbacuje uobičajeni životni ritam.

Topivi prašci, koji obično sadrže punu dozu askorbinske kiseline i paracetamola, pomažu brzo prevladati bolest. Farmakitron spada u ovu kategoriju lijekova. Naputak ga postavlja kao lijek koji posjeduje nekoliko mehanizama terapijskog učinka odjednom.

Stručnjaci kažu da hladni prah može značajno poboljšati stanje pacijenta u kratkom vremenskom razdoblju. Obično se preporučuje da se koristi kao hitna mjera kada se pojave prvi znakovi virusne infekcije dišnih putova.

struktura

Koje su komponente lijeka "Pharmacitron"? Sastav lijeka je složen, što vam omogućuje da se učinkovito nositi sa svim simptomima bolesti odjednom. Paracetamol (500 mg) se koristi kao aktivni sastojak - ne-narkotički analgetik koji pomaže smanjiti visoku tjelesnu temperaturu na normalne vrijednosti. Smanjuje propusnost vaskularnih zidova i poboljšava zaštitne funkcije tijela askorbinske kiseline. Osim toga, komponenta je uključena u proces metabolizma ugljikohidrata, sintezu steroidnih hormona i redoks reakcija.

Askorbinska kiselina pomaže produžiti djelovanje paracetamola i poboljšava njegovu toleranciju u tijelu. Sastav lijeka sadrži 50 mg. Da bi se smanjila oteklina sluznice nosne šupljine među komponentama praška "Pharmacytron" može se naći fenilefrin hidroklorid. To je stimulans alfa-adrenoreceptora, koji sužava žile i razlikuje se u prilično kratkom djelovanju (oko 20 minuta). Feniramin maleat se koristi kao antihistaminska komponenta.

U kompoziciji se nalaze i pomoćne komponente: okus limuna, koloidni silicij-dioksid, limunska kiselina, mikrokristalna celuloza, šećer, boje.

Obrazac za izdavanje

Lijek je proizveden u Kanadi od farmaceutske tvrtke Pharmascience u obliku granuliranog praha, pakiranog u papirnate vrećice. Jedno pakiranje sadrži 23 g lijeka protiv prehlade "Pharmacytron". Pregledi pacijenata pokazuju da je ovaj oblik puštanja prilično prikladan. Puder ima ugodan okus limuna, može se koristiti kao čaj.

Paketi s praškom po komadu su realizirani. Također možete kupiti pakiranje koje sadrži 10 papirnih vrećica odjednom. Trošak lijekova - 430-530 rubalja.

Kako djeluje Pharmacytron?

Naputak navodi da lijek ima složen terapijski učinak i vrlo brzo zaustavlja neugodne simptome akutnih respiratornih bolesti. Analgetska komponenta paracetamol pokazuje izražen antipiretički i analgetski učinak. Tjelesna temperatura počinje opadati već 20-30 minuta nakon uzimanja lijeka Pharmacitron.

Antihistaminska supstancija Pheniramine Maleate eliminira svrbež sluznice nosa, ublažava kidanje i oticanje tkiva, smanjuje rizik od alergijskih reakcija na lokalnoj razini. Konstrikcija krvnih žila doprinosi fenilefrin hidrokloridu. Komponenta eliminira nazalnu kongestiju, oticanje paranazalnih sinusa.

Indikacije za imenovanje

Lijek Pharmacitron je često propisan od strane specijalista za liječenje prvih znakova akutnih respiratornih bolesti. Ovaj univerzalni lijek može se lako uzeti i na poslu i kod kuće. Prema uputama, lijek se može učinkovito nositi s nazalnom kongestijom, povećanom tjelesnom temperaturom, bolnim zglobovima i glavoboljom. Osim toga, lijek se može uzimati u sljedećim slučajevima:

  • migrena;
  • sinusitis;
  • neuralgiju;
  • teška zubobolja;
  • algomenorrhea;
  • alergijski rinitis.

Express lijek vam omogućuje da brzo uhvatiti neugodne znakove virusnih bolesti i boli. Međutim, prije nego počnete koristiti lijek, trebate se upoznati s kontraindikacijama i obratiti se liječniku.

Način uporabe

"Pharmacytron" (prah) treba razrijediti u vrućoj prokuhanoj vodi (ne kipuću vodu!). Sadržaj jedne papirne vrećice mora biti izliven 200 ml tekućine, dobro promiješajte i popijte kao čaj. Potrebno je prihvatiti sredstva tijekom dana ne više od 4 puta. Lijek sadrži dozu paracetamola za odrasle osobe, tako da se dodatni unos antipiretičkih lijekova ne preporučuje. Dopušteno trajanje liječenja lijekovima je 3 dana.

Kome je zabranjeno uzimati "Pharmacitron"?

Analozi lijeka, kao i izvorni lijek, ne smiju svi pacijenti koristiti u liječenju gripe ili ARVI. To je zbog činjenice da prah sadrži veliki broj aktivnih sastojaka, koji često uzrokuju alergijske reakcije i druge vrste komplikacija.

Hladno prah nije propisan za pacijente s teškim bolestima probavnog trakta, poremećaja u bubrezima i jetri. Neprihvatljivo je uzeti "Pharmacitron" osobama koje pate od alkoholizma i portalne hipertenzije.

Značajke lijeka

Tijekom trudnoće, anti-hladni prah se zabranjuje u prvom i trećem tromjesečju. Farmakitron se isključivo propisuje od strane liječnika i može se koristiti za liječenje u drugom tromjesečju.

Bolesnici s dijabetesom trebaju uzeti u obzir da lijek sadrži 20 g šećera.

Za hiperplaziju prostate, glaukom zatvaranja kuta, Gilbertrin sindrom i Dubin-Johnson, lijek Pharmacitron se koristi s velikim oprezom.

Recenzije pokazuju da ako slijedite sve preporuke koje je naveo proizvođač, hladni prah može značajno poboljšati stanje već u prvim danima bolesti.

Je li pogodan za djecu?

Čak i liječenje konvencionalnih akutnih respiratornih virusnih infekcija kod djeteta treba biti pod vodstvom stručnjaka. Samo liječnik može odabrati pravi lijek za dijete određene dobne skupine. Kako bi se ublažili simptomi prehlade, djeca su često propisana u prahu na bazi antipiretičkih sastojaka i vitamina C. Ova kategorija lijekova može učinkovito liječiti ARVI i gripu.

Je li moguće da "Pharmacytron" djeca? Prema uputama, lijek se ne propisuje pacijentima mlađim od 14 godina. To je zbog činjenice da lijek sadrži veliku dozu aktivnih tvari namijenjenih odrasloj osobi. Inače postoji veliki rizik od predoziranja i pojavljivanja brojnih karakterističnih simptoma.

Što zamijeniti?

U ljekarni možete pronaći dječje kašalj. Neke od njih mogu se dati djetetu koje je već 2 godine. Takva sredstva uključuju "Antiflu Kids". Kombinirani pripravak sadrži paracetamol (160 mg), askorbinsku (50 mg), klorfeniramin maleat (1 mg). Koristi se za simptomatsko liječenje gripe i prehlade u djece od 2 do 12 godina.

"Ferfex" za djecu je još jedan analog lijeka "Pharmacytron". Uputa mu dopušta davanje djeci od 6 godina. Paracetamol u sastavu ovog praška - 280 mg. Dnevna doza lijeka ovisi o dobnoj skupini djeteta. U slučaju predoziranja pojavljuju se simptomi kao što su mučnina, blijeda koža, povraćanje.

Analogi za odrasle

Kada moram zamijeniti Pharmacytron? Analogi su odabrani u odsutnosti terapeutskog učinka od uzimanja praška ili intolerancije na njegove komponente. Popularno učinkovito sredstvo je Teraflu. Može se uzimati u akutnom razdoblju influence i ARVI. Sastav sadrži 325 mg paracetamola, 20 mg feniramin maleata i 10 mg fenilefrin hidroklorida.

Prema uputama, Teraflu ima antipiretičko, antialergijsko, vazokonstriktorno i antitusivno djelovanje. Može se propisati adolescentima od 12 godina.

Za mnoge pacijente, lijek Pharmacitron se pokazao najučinkovitijim. Uputa preporučuje da se koristi samo kao hitna mjera.

Pharmacitron prah: upute za uporabu, opis lijeka, pregledi

Početak zime za većinu ljudi povezan je s zabavnom zabavom na skijama, sanjkama. To je pristup jednog od misterioznih i uzbudljivih blagdana - Nove godine. No, nažalost, zima je također vrijeme raznih prehlada, a ponekad i epidemija. Što učiniti kako ne biste postali talac izdajničkih bolesti koje će vam dugo ugroziti tračnicu? Dobit će lijek Pharmacitron. Upute za uporabu omogućuju vam da shvatite u kojim situacijama će alat donijeti maksimalnu korist i kako ga koristiti.

Opis droge

Hladne bolesti mogu ozbiljno poremetiti sve planove i negativno utjecati na uobičajenu rutinu poslova. Pharmacytron je sposoban ublažiti kongestiju nosa, glavobolju, groznicu. Upute za uporabu preporučuju korištenje alata pri prvim kliničkim manifestacijama prehlade. Lijek se učinkovito bori protiv ARVI i eliminira neugodne simptome.

Farmakitron se proizvodi u obliku praha. To je mješavina blijedožute, bijele i narančaste granule. Lijek ima ugodan miris limuna. Prašak je namijenjen za pripremu čaja. Postupak liječenja ovim lijekom je prilično ugodan događaj, jer je piće vrlo ukusno.

Dostupna je druga vrsta lijekova. Ovaj lijek "Farmacitron Forte". Upute za uporabu u prahu postavljene su kao učinkovitiji alat za borbu protiv prehlade. Razlika ove sorte od izvornih lijekova leži u količini paracetamola. Ako gornji lijek sadrži 500 mg acetaminofena, tada se u pripravku "Pharmacytron Forte" njegova količina povećava na 650 mg.

Indikacije za uporabu

S obzirom na sastav, moguće je razumjeti pod kojim uvjetima uporaba lijeka "Pharmacytron" preporučuje uporabu uputa za uporabu.

Prašak je propisan kako bi se uklonio:

  • SARS;
  • akutna glavobolja, migrena;
  • oštar porast temperature, groznica;
  • bol uzrokovana spazamom mišića (mijalgija);
  • akutne i kronične faze sinusitisa, sinusitisa, rinitisa;
  • neudobnost zglobova, artralgija;
  • zubobolja;
  • neuralgiju;
  • algodismenorei;
  • alergijski rinitis.

Doziranje lijekova

Razmislite kako savjetujemo uporabu lijeka "Pharmacytron" upute za uporabu. Prašak se mora razrijediti u toploj vodi. 1 vrećici će trebati 200 ml tekućine. Voda bi trebala biti vruća, ali ne i vrela voda.

Preporučuje se uzimanje terapijske otopine za 3-4 sata. Međutim, lijek ne smije biti zlostavljan. Tijekom jednog dana nije propisano više od 3-4 paketa. Terapija može trajati do 5 dana.

Značajke uporabe lijekova za djecu

Mogu li koristiti ovaj alat za liječenje djeteta? Što kažu upute za uporabu o ovom lijeku "Pharmacytron"?

Za djecu stariju od 14 godina ovaj je lijek prikladan. Ova kategorija pacijenata preporučuje dozu za odrasle.

U nekim slučajevima, lijekovi se mogu propisati u ranijoj dobi. Međutim, lijek se ne preporučuje za bebe mlađe od 6 godina. O tome svjedoče upute za uporabu lijeka "Pharmacitron". Prašak za djecu od 6 do 14 godina propisuje samo liječnik. Ne biste trebali pribjeći samo-liječenju i koristiti lijek bez preporuke stručnjaka.

I lijek "Pharmacitron Forte" mogu koristiti samo osobe koje su napunile 15 godina.

Nuspojave

Lijek može izazvati brojne neželjene reakcije kod pacijenta. Stoga, tijekom terapije treba pažljivo pratiti zdravstveno stanje. Najčešće, nuspojave su potaknute individualnom netolerancijom.

Lijek može izazvati sljedeće simptome:

  1. Alergijske manifestacije. Često se javljaju osipi kože, oticanje sluznice. Ponekad se mogu pojaviti poteškoće s disanjem.
  2. Poremećaji u funkcioniranju gastrointestinalnog trakta. Bolesnici doživljavaju proljev. U nekim slučajevima postoji čak i mučnina, povraćanje.
  3. Akutna bol u epigastričnoj regiji.
  4. Oštar porast tlaka.
  5. Oslabljen sluh, vid.
  6. Utrnulost udova.
  7. Pojava nesanice.
  8. Zadržavanje urina i crijevnog procesa.
  9. Djelomična ili opća anemija.

S takvim manifestacijama morate prestati koristiti lijek. Pacijentu je potrebno pranje crijeva i želuca. Osim toga, koristan je i lijek za adsorpciju.

kontraindikacije

Upute za uporabu lijeka "Pharmacytron" zabranjuju uporabu u sljedećim situacijama:

  • s individualnom netolerancijom;
  • hiperplazija prostate praćena teškim mokrenjem;
  • teški poremećaji u funkcioniranju jetre, bubrega;
  • trudnoća, hranjenje bebe.

Osobama koje boluju od dijabetesa ne preporučuje se korištenje ovog alata. Od 1 vrećice lijeka sadrži šećer u količini od 20 g.

A pod sljedećim uvjetima, samo liječnik može odlučiti o izvedivosti liječenja lijekom "Pharmacytron":

  • hipertenzija;
  • bolesti štitnjače;
  • bolesti srca;
  • glaukom;
  • kronične bolesti pluća;
  • hipertrofija prostate;
  • kronični alkoholizam;
  • bronhijalna astma;
  • bolesti jetre, bubrega, u kroničnom obliku.

Značajke terapije ljekarničkom medicinom

Kod nekih lijekova se ne preporučuje izvorni lijek. Zato je potrebno da liječenje propisuje kvalificirani stručnjak, koji će uzeti u obzir ne samo kontraindikacije, nego i one lijekove koje uzimate.

Nepoželjno je kombinirati lijek "Pharmacytron" s upotrebom sedativnih psihotropa i antidepresiva. Takvi lijekovi pogoršavaju aktivnost paracetamola. Pacijent može doživjeti dehidraciju, koju karakterizira suhoća u ustima i mlitavost kože.

Osim toga, ne biste trebali kombinirati liječenje s lijekom "Pharmacytron" i uzimanje alkohola. Zabranjene su i lijekovi koji sadrže etanol. Ignoriranje takvih uputa može izazvati opsežnu intoksikaciju kod pacijenta. Ova klinika ima vrlo negativan utjecaj na ljudsko zdravlje.

Analozi lijeka

Ako lijek "Pharmacytron" nije pogodan za pacijenta, liječnik će preporučiti mnoge druge jednako učinkovite načine koji mogu boriti protiv prehlade.

Izvorni lijek možete zamijeniti sljedećim lijekovima:

Mišljenje potrošača

Što pacijenti misle o ovom alatu? Je li doista tako djelotvorno kao što ljekoviti lijek opisuje upute za uporabu? Povratne informacije od ljudi, u pravilu, uglavnom su pozitivne.

Pacijenti ukazuju da je samo čajanka značajno olakšanje. Pacijenti ukazuju na to da alat savršeno normalizira temperaturu, eliminira glavobolje, ublažava nelagodu u grlu. Lijek uklanja trganje, nazalna kongestija.

U pravilu, ako se lijek "Pharmacytron" koristi pri prvim simptomima prehlade, onda je 1-2 dana dovoljno da se potpuno zaustavi bolest.

Osobitu pažnju posvećujemo pacijentima na sljedeće prednosti lijeka. Prah je vrlo jednostavan za korištenje. Veća poteškoća s njegovim uzgojem nikada ne nastaje. Osim toga, za razliku od drugih sredstava, otopina ima ugodan miris limuna i izvrstan okus.

Međutim, postoje informacije o pojavi nuspojava. Kao što dokazuju upute za uporabu lijeka "Pharmacytron", prah (recenzije to potvrđuju) može uzrokovati neželjene reakcije. Ljudi najčešće ukazuju na prisutnost alergija ili poremećaja u GIT-u.

Pharmacytron - upute za uporabu, recenzije

Opći podaci

Oblik za otpuštanje ljekarne je pakiranje od 10 vrećica praška za otopinu za piće težine 23 g.

Pri skladištenju lijeka temperatura ne smije prelaziti 25 ° C. Lijek se boji vlage i vlage. Čuvati izvan dohvata djece.

Farmaceutski sastav

U jednoj vrećici (23 g) Pharmacytron Forte postoje tvari kao što je paracetamol u količini od 650 miligrama, 10 miligrama fenilefrina i 20 miligrama feniramina, te još 50 miligrama vitamina C.

Upotrebljavaju se dodatne tvari kao što su silicijev dioksid (E551 aditiv), aroma s okusom limuna, šećer i propanetrikarboksilna kiselina, natrijeva sol, pigmenti, saharoza i mikrokristalna celuloza, šećer.

Količina jedne vrećice Pharmacytron lijekova uključuje:

  • paracetamol analgetik težine 500 miligrama;
  • količina feniramin maleata - 20 miligrama;
  • fenilefrin hidroklorid - 10;
  • ima 50 miligrama askorbina.

Farmakološki farmaceut

To je kombinirani proizvod koji sadrži paracetamol, fenilefrin i askorbinsku kiselinu (askorbinsku kiselinu), kao i feniramine.

Paracetamol je skupina analgetika ne-narkotičnog podrijetla, djeluje na centar za termoregulaciju, dobro smanjuje toplinu i analgetsku bol.

Blokator antihistamina, feniramin, doprinosi smanjenju kidanja i iscjedka iz nosnih prolaza, kao i uklanjanju grčeva.

Stimulira α-adrenoreceptore i sužava krvne žile adrenergijske maglice fenilefrina.

Regulira metabolizam ugljikohidrata, regenerira tkivo i poboljšava zgrušavanje krvi koncentratom askorbinske kiseline, jer je to jedna od komponenti koje proizvode steroide. Zbog prisutnosti kiseline, propusnost krvnih žila se smanjuje, ljudsko tijelo postaje otpornije na razne vrste virusa, a potreba za opskrbom tijela folnom kiselinom, vitaminima različitih skupina i pantotenskom kiselinom se smanjuje. Prisutnost askorbinske kiseline u pripravku povećava vrijeme poluživota analgetika, njegovo trajanje djelovanja postaje duže, a podnošljivost se poboljšava.

Farmaceutske indikacije

Ovaj je lijek indiciran za prehlade uzrokovane infekcijama i virusima, tj. SARS-om i gripom, koje su praćene glavoboljom, vrućicom, nazalnom kongestijom i bolovima u mišićima.

Lijek ublažava bolove u mišićima (mijalgija), uzima se s jakom glavoboljom, artralgijom (bol u zglobovima), oštećenjem živaca (neuralgija), dismenorejom (algomenoreja, zubobolja).

Farmaceuttron se preporuča kod upala sluznice (sinusitis) i rinitisa (akutnih i alergijskih).

Aplikacija Pharmacytron

Jedna vrećica lijeka se ulije u 200 ml vruće vode (nema potrebe kuhati) i promiješa.

Pijte lijek četiri puta dnevno. Trajanje liječenja je do 5 dana.

Nuspojave lijeka Pharmacitron

U rijetkim slučajevima, kada se liječi farmakitron, javlja se alergija (osip na koži, sverbezh, urtikarija ili angioedem), bol je moguća u epigastričnom području, mučnina, pretjerano uzbuđenje, hipertenzija, vrtoglavica, loš san, midrijaza, intraokularni tlak, slabljenje smještaja organa (pareza) ), suha usta, česta retencija urina, agranulocitoza, trombocitopenija i sniženi hemoglobin.

Kod velikih doza lijeka mogu se razviti hepatotoksični učinci paracetamola, anemija (hemolitička ili aplastična), pancitopenijski sindrom, može povećati razinu methemoglobina (methemoglobinemija). Dugotrajna uporaba lijeka može uzrokovati kolike bubrega i dovesti do nefritisa ili nekrotičnog papilitisa.

Kontraindikacije za uporabu ljekarne

Lijek ne bi trebao biti propisan za pacijente koji pate od sindroma portalne hipertenzije, su kronični alkoholičari, imaju nedovoljne količine citosolnog enzima glukoza 6-fosfat dehidrogenaze ili disfunkcije bubrega, oni koji su izuzetno osjetljivi na sastojke lijeka, kao i trudnice (u prvoj i zadnjoj tri posebno tijekom mjeseca) i tijekom laktacije.

Oprezno, farmakitron treba propisati za kongenitalne sindrome Rotora, Dubina-Johnsona i Gilberta (rijetke bolesti), zatvorenog glaukoma i benignog adenoma prostate.

Farmaceutik za djecu

Ne preporuča se propisati farmitron Forte pacijentima mlađim od 15 godina, a čak se i farmakitron ne može koristiti u dobi do 6 godina.

Pharmacytron tijekom trudnoće

U prvom i posljednja tri mjeseca trudnoće, lijek se ne može propisati. No, tijekom drugog tromjesečja, može se primijeniti analizirajući u omjeru negativne posljedice za razvoj fetusa i koristi za majku.

Predoziranje i interakcije lijekova

Lijek pojačava djelovanje sedativa, inhibitora monoaminooksidaze i etanola. Ako uzmete ljekarnu istovremeno s antidepresivnim lijekovima, fetiazinskim tvarima, antipsihoticima ili lijekovima za Parkinsonovu bolest, možete iskusiti takve neželjene nijanse kao što je zadržavanje mokraće, suhoća u ustima, poteškoće s izlučivanjem. Jedna primjena farmakitrona s glukokortikosteroidima dovodi do povećanja tlaka očne tekućine. Analgetik - paracetamol - smanjuje učinak urozeptika i pojačava učinak antikoagulanata (neizravnih). Korištenje lijeka zajedno s antidepresivima dovodi do povećanih učinaka na simpatički sustav. Kombinacija lijeka s halotanom može uzrokovati ventrikularnu aritmiju. Farmacitron također smanjuje učinak gvanetidina.

Povećana doza lijeka uzrokuje iste simptome kao i analgetsko predoziranje paracetamolom: apetit se smanjuje, koža postaje blijeda, pojavljuje se mučnina, ponekad povraćanje, razvija se hepatonekroza. Toksičnost paracetamola kod odraslog organizma počinje kada doza prelazi 10-15 g. Oštećena jetra osjeća se tek nakon nekoliko dana. Postoje situacije kada je jetra zahvaćena što je prije moguće i bolest bubrega postaje akutnija (slabo djeluju, razvija se nekroza). Kako bi se neutralizirao učinak lijeka, potrebno je osam sati nakon toksičnosti uvesti SH-grypp donatore, a pola dana nakon uzimanja farmakona u višim dozama - N-acetilcistein. Sljedeće metode liječenja odabrane su ovisno o količini paracetamola koji je ušao u krv i vremenu predoziranja.

Analogi pharmatsitron

Gripa (i Influenza Extra) od gripe i prehlade, Theraflu od gripe i prehlade, kao i Stopgripan Forte i Stopgripan, te dobro poznati Influnorm i Maxicold Reno.

Imajte na umu da prilikom upotrebe lijeka izbjegavajte kontrolu vožnje i rad s mehaničkim sustavima koji zahtijevaju brzu reakciju.

Obratite pozornost!

Podnijeli smo pojednostavljenu verziju priručnika s nekoliko dopuna. Prije nego uzmete alat, obratite se liječniku i pažljivo pročitajte upute proizvođača.

Pregledi za Pharmacytron

Eugene: Počeo sam uzimati lijek trećeg dana prehlade, temperatura je pala na 36,9 ° C, ali osjećala sam opći umor. slabost je strašna. Dan poslije, moj apetit je nestao, a zatim je u velikim količinama počela istjecati slina.

Andrew: Tijekom prehlade uzimam lijek nekoliko godina. Meni odgovara. Farmaceutska torba, pijana u večernjim satima, čini da se ujutro osjećate snažno i zdravo. Drugi lijekovi nisu tako učinkoviti.

Gann: Meni je preporučio znayomi znanja o lijekovima. To je, šteta, me_in_nín ne dodati kako bi dobili hladno. Znakovi vrta poznati su godinu dana, oko 3-4 godine. Na užitak liki neprihvatljivo, nemojte paziti jesti neke limunske kiseline.

Victoria: Počela sam uzimati lijek i bilo je bolova u području srca, otišao sam do liječnika, rekao je da se loše srce treba liječiti odmah.

Julia: Pharmacitron mi pomaže gotovo uvijek, osobito farmakitron Forte. Stoga ga preporučujem svima koje znam. Glavna stvar je početi uzimati lijek odmah nakon prvih simptoma prehlade.

Valery: Učinkovit lijek s izvrsnim okusom limuna. Popio sam samo jednu vrećicu i curenje iz nosa dok mi je hladnoća prolazila, prestala lomiti kosti.

Farmaceutik za djecu

Opći podaci

Oblik za otpuštanje ljekarne je pakiranje od 10 vrećica praška za otopinu za piće težine 23 g.

Pri skladištenju lijeka temperatura ne smije prelaziti 25 ° C. Lijek se boji vlage i vlage. Čuvati izvan dohvata djece.

Farmaceutski sastav

U jednoj vrećici (23 g) Pharmacytron Forte postoje tvari kao što je paracetamol u količini od 650 miligrama, 10 miligrama fenilefrina i 20 miligrama feniramina, te još 50 miligrama vitamina C.

Upotrebljavaju se dodatne tvari kao što su silicijev dioksid (E551 aditiv), aroma s okusom limuna, šećer i propanetrikarboksilna kiselina, natrijeva sol, pigmenti, saharoza i mikrokristalna celuloza, šećer.

Količina jedne vrećice Pharmacytron lijekova uključuje:

  • paracetamol analgetik težine 500 miligrama;
  • količina feniramin maleata - 20 miligrama;
  • fenilefrin hidroklorid - 10;
  • ima 50 miligrama askorbina.

Farmakološki farmaceut

To je kombinirani proizvod koji sadrži paracetamol, fenilefrin i askorbinsku kiselinu (askorbinsku kiselinu), kao i feniramine.

Paracetamol je skupina analgetika ne-narkotičnog podrijetla, djeluje na centar za termoregulaciju, dobro smanjuje toplinu i analgetsku bol.

Blokator antihistamina, feniramin, doprinosi smanjenju kidanja i iscjedka iz nosnih prolaza, kao i uklanjanju grčeva.

Stimulira α-adrenoreceptore i sužava krvne žile adrenergijske maglice fenilefrina.

Regulira metabolizam ugljikohidrata, regenerira tkivo i poboljšava zgrušavanje krvi koncentratom askorbinske kiseline, jer je to jedna od komponenti koje proizvode steroide. Zbog prisutnosti kiseline, propusnost krvnih žila se smanjuje, ljudsko tijelo postaje otpornije na razne vrste virusa, a potreba za opskrbom tijela folnom kiselinom, vitaminima različitih skupina i pantotenskom kiselinom se smanjuje. Prisutnost askorbinske kiseline u pripravku povećava vrijeme poluživota analgetika, njegovo trajanje djelovanja postaje duže, a podnošljivost se poboljšava.

Farmaceutske indikacije

Ovaj je lijek indiciran za prehlade uzrokovane infekcijama i virusima, tj. SARS-om i gripom, koje su praćene glavoboljom, vrućicom, nazalnom kongestijom i bolovima u mišićima.

Lijek ublažava bolove u mišićima (mijalgija), uzima se s jakom glavoboljom, artralgijom (bol u zglobovima), oštećenjem živaca (neuralgija), dismenorejom (algomenoreja, zubobolja).

Farmaceuttron se preporuča kod upala sluznice (sinusitis) i rinitisa (akutnih i alergijskih).

Aplikacija Pharmacytron

Jedna vrećica lijeka se ulije u 200 ml vruće vode (nema potrebe kuhati) i promiješa.

Pijte lijek četiri puta dnevno. Trajanje liječenja je do 5 dana.

Nuspojave lijeka Pharmacitron

U rijetkim slučajevima, kada se liječi farmakitron, javlja se alergija (osip na koži, sverbezh, urtikarija ili angioedem), bol je moguća u epigastričnom području, mučnina, pretjerano uzbuđenje, hipertenzija, vrtoglavica, loš san, midrijaza, intraokularni tlak, slabljenje smještaja organa (pareza) ), suha usta, česta retencija urina, agranulocitoza, trombocitopenija i sniženi hemoglobin.

Kod velikih doza lijeka mogu se razviti hepatotoksični učinci paracetamola, anemija (hemolitička ili aplastična), pancitopenijski sindrom, može povećati razinu methemoglobina (methemoglobinemija). Dugotrajna uporaba lijeka može uzrokovati kolike bubrega i dovesti do nefritisa ili nekrotičnog papilitisa.

Kontraindikacije za uporabu ljekarne

Lijek ne bi trebao biti propisan za pacijente koji pate od sindroma portalne hipertenzije, su kronični alkoholičari, imaju nedovoljne količine citosolnog enzima glukoza 6-fosfat dehidrogenaze ili disfunkcije bubrega, oni koji su izuzetno osjetljivi na sastojke lijeka, kao i trudnice (u prvoj i zadnjoj tri posebno tijekom mjeseca) i tijekom laktacije.

Oprezno, farmakitron treba propisati za kongenitalne sindrome Rotora, Dubina-Johnsona i Gilberta (rijetke bolesti), zatvorenog glaukoma i benignog adenoma prostate.

Farmaceutik za djecu

Ne preporuča se propisati farmitron Forte pacijentima mlađim od 15 godina, a čak se i farmakitron ne može koristiti u dobi do 6 godina.

Pharmacytron tijekom trudnoće

U prvom i posljednja tri mjeseca trudnoće, lijek se ne može propisati. No, tijekom drugog tromjesečja, može se primijeniti analizirajući u omjeru negativne posljedice za razvoj fetusa i koristi za majku.

Predoziranje i interakcije lijekova

Lijek pojačava djelovanje sedativa, inhibitora monoaminooksidaze i etanola. Ako uzmete ljekarnu istovremeno s antidepresivnim lijekovima, fetiazinskim tvarima, antipsihoticima ili lijekovima za Parkinsonovu bolest, možete iskusiti takve neželjene nijanse kao što je zadržavanje mokraće, suhoća u ustima, poteškoće s izlučivanjem.

Povećana doza lijeka uzrokuje iste simptome kao i analgetsko predoziranje paracetamolom: apetit se smanjuje, koža postaje blijeda, pojavljuje se mučnina, ponekad povraćanje, razvija se hepatonekroza. Toksičnost paracetamola kod odraslog organizma počinje kada doza prelazi 10-15 g. Oštećena jetra osjeća se tek nakon nekoliko dana. Postoje situacije kada je jetra zahvaćena što je prije moguće i bolest bubrega postaje akutnija (slabo djeluju, razvija se nekroza). Kako bi se neutralizirao učinak lijeka, potrebno je osam sati nakon toksičnosti uvesti SH-grypp donatore, a pola dana nakon uzimanja farmakona u višim dozama - N-acetilcistein. Sljedeće metode liječenja odabrane su ovisno o količini paracetamola koji je ušao u krv i vremenu predoziranja.

Analogi pharmatsitron

Gripa (i Influenza Extra) od gripe i prehlade, Theraflu od gripe i prehlade, kao i Stopgripan Forte i Stopgripan, te dobro poznati Influnorm i Maxicold Reno.

Imajte na umu da prilikom upotrebe lijeka izbjegavajte kontrolu vožnje i rad s mehaničkim sustavima koji zahtijevaju brzu reakciju.

Obratite pozornost!

Podnijeli smo pojednostavljenu verziju priručnika s nekoliko dopuna. Prije nego uzmete alat, obratite se liječniku i pažljivo pročitajte upute proizvođača.

Sastav i oblici ispuštanja

Lijek Pharmacytron uključuje sljedeće aktivne sastojke: paracetamol, fenilefril hidroklorid, feniramin maleat, askorbinsku kiselinu, kao i pomoćne tvari. Oblik izdavanja lijeka je supstanca u prahu, koja se razrjeđuje vodom i pije kao čaj.

Mehanizam djelovanja

Upute za uporabu praška Pharmacitron kaže da se zbog utjecaja aktivnih tvari lijeka u tijelu događa sljedeći učinak:

  • uz pomoć paracetamola djeluje na središta termoregulacije i bolnih osjećaja, s tim u vezi provodi se antipiretički i analgetski učinak;
  • Feniramin je blokator histaminskih H1 receptora, zbog čega su reducirani rinoreja i suzenje, a također eliminira spastične pojave;

Kako i što liječiti sinusitis u trudnica?

Kada je sastanak

Prikazan je Pharmacytron (fotografija koju možete vidjeti u našem članku) u sljedećim situacijama:

  • simptomatsko liječenje virusnih bolesti;
  • gripa koja je popraćena migrenama, febrilnom hipertermijom, edemom nazofaringealne sluznice, bolovima u mišićima;
  • osloboditi se umjereno izraženih bolnih osjećaja u mišićnom i zglobnom aparatu, s neuritisom, migrenama;
  • kao pomoć u pogoršanju sinusitisa, alergijskog i akutnog rinitisa.

kontraindikacije

Pharmacitron se ne koristi u prisutnosti takvih stanja i bolesti:

  1. Prisutnost hipertenzije.
  2. Prisutnost zlouporabe alkohola.
  3. Akutni nedostatak glukoza-6-fosfat dehidrogenaze.
  4. Prisutnost zatajenja bubrega, bez obzira na težinu.
  5. Individualna netolerancija na aktivne tvari lijeka.
  6. Razdoblje dojenja.
  7. Prvo i treće tromjesečje trudnoće.

Važno je. Uz krajnji oprez, koristiti lijek u prisutnosti kršenja u proizvodnji i sintezi bilirubina, glaukoma i prostatitisa. Farmacitron Forte ne smije se uzimati u djece mlađe od 12 godina, a Pharmacitron se ne koristi za liječenje djece mlađe od 6 godina.

Kako ga primijeniti na odrasle i djecu

Prednost lijeka je što se može davati djeci Pharmacytron od 6 godina, a Pharmacytron forte od 12 godina. Kako uzimati Pharmacytron: sipati prašak kuhanu vruću vodu u iznosu od jednog pakiranja po šalici vode. Standardne doze navedene u uputama - 4 puta dnevno. Trajanje terapije je od dva do pet dana.

Negativne reakcije

Nakon primjene lijeka Pharmacitron moguće su sljedeće manifestacije:

Važno je. Uz produljenu nekontroliranu uporabu lijeka može se razviti toksični učinak na tijelo njegovih aktivnih tvari (bubrega, jetra, krv).

Obično, kada se pravilno primjenjuju s jasno uočenim dozama, koje su navedene u uputama, nuspojave su rijetko fiksirane. U nekim slučajevima, s povredama doziranja, može doći do predoziranja, što se manifestira takvim simptomima: pogoršanje kvalitete apetita, bljedilo epidermisa, napadi na povraćanje. U takvim slučajevima indicirano je ispiranje želuca i crijeva, kao i simptomatska terapija (unos sorbenata, enzima, rehidranata, alkalno pijenje).

Vrlo je važno pridržavati se svih uputa u uputama, unatoč relativnoj sigurnosti lijeka. Također treba imati na umu da paracetamol u sastavu lijeka može povećati učinak sedativnih lijekova.

zaključak

Pharmacitron Powder je učinkovito antipiretik, analgetik, koji se uspješno koristi kao dio kompleksnog liječenja akutnih respiratornih virusnih bolesti, gripe, parainfluence, prehlade, sinusitisa, mialgije, artralgije, migrene. Prije uporabe savjetuje se savjetovanje sa stručnjakom.

Indikacije za uporabu

Lijek se preporučuje za primjenu kod bolesti dišnog sustava i virusnih infekcija, a na pozadini je oteklina nosnih prolaza, vrućica, bol u području mišića, glavobolje.

Lijek brzo eliminira bol umjerene jakosti (migrena, algomenoreja, neuralgija i artralgija, mijalgija i zubobolja).

Pod djelovanjem Pharmacytrona moguće je riješiti oticanje nazalnih prolaza i prekomjernog izlučivanja sinusitisa i rinitisa, uključujući alergijske oblike.

struktura

Jedna vrećica sa sadržajem u prahu uključuje sljedeće komponente:

  • Doza od 500 mg paracetamola
  • Maseni udio askorbinske kiseline od 50 mg
  • Feniramin maleat u dozi od 20 mg
  • Fenilefrin hidroklorid - 10 mg.

Dodatne tvari uključuju:

  • Sladila (saharoza)
  • Limunska kiselina
  • Komponenta bojanja i arome
  • Silicij dioksid
  • Natrijev citrat.

Pharmacytron Forte sadrži veliku dozu paracetamola - 650 mg.

Ljekovita svojstva

Glavna komponenta u prahu je paracetamol. To utječe na proces sinteze prostaglandina, što smanjuje ozbiljnost boli, normalizira tjelesnu temperaturu, pokazuje blagi protuupalni učinak.

Acetaminophen (paracetamol) može prodrijeti u placentnu barter, prelazi u majčino mlijeko, jer se gotovo potpuno apsorbira od sluznice gastrointestinalnog trakta. Učinak ove tvari promatra se 4 sata od trenutka prijema. Proces eliminacije provodi se putem bubrega.

Feniramin maleat termosit djeluje na receptore histamina, jača zidove krvnih žila i sprječava oticanje tkiva, smanjujući ozbiljnost lokalnih eksudativnih manifestacija. Uz to, eliminira se pretjerano suzenje i svrbež u nosnim prolazima. Ova se tvar vrlo dobro apsorbira, proces biotransformacije odvija se u stanicama jetre.

Fenilefrin doprinosi sužavanju krvnih žila, ima stimulirajući učinak na alfa-areoreceptore, čime se smanjuje oticanje paranazalnih sinusa. Trajanje djelovanja fenilefrina je oko 20 minuta. Metabolizam se odvija u probavnom sustavu i jetri, izlučivanje se provodi putem bubrega.

Askorbinska kiselina kompenzira nedostatak Vit. C, dok istovremeno povećava ukupnu otpornost organizma na zarazne bolesti. Proces akumulacije askorbinske kiseline odvija se u krvnim stanicama, najveća koncentracija ove tvari je u žljezdanim tkivima.

Obrazac za izdavanje

Granulirani prah ujednačene bjelkasto-krem boje pakira se u vrećice od po 23 g. Unutar pakiranja nalazi se 10 pakiranja.

Pharmacytron: upute za uporabu

Prije uporabe potrebno je otopiti vrećicu u prahu u 210 ml vruće (poželjno kuhane) vode. Učestalost uzimanja lijeka - tri puta dnevno, promatrajući trosatni interval između doza. Trajanje simptomatskog liječenja ne smije biti duže od 3-4 dana.

Pharmacytron Forte se uzima na isti način.

Koristite tijekom trudnoće i HB

U ovu skupinu bolesnika nisu dodijeljeni lijekovi.

kontraindikacije

Ne preporuča se piti lijek s:

  • Alkoholizam (kronični oblik)
  • Patologije jetre
  • Trudnoća, GW
  • Portalna hipertenzija.

Ovaj lijek nije namijenjen djeci mlađoj od 6 godina.

mjere opreza

Uz iznimno oprez, propisano je uzimati lijek kada otkrije glaukom rotacijskog kuta, s hiperplazijom prostate, kao is hiperbilirubinemijom.

Lijek može smanjiti brzinu psihomotornih reakcija.

Pacijenti s dijabetesom trebaju obratiti pozornost na 20 grama šećera u jednoj vrećici lijeka.

Interakcije među lijekovima

Lijek povećava učinak sedativa, MAO inhibitora, lijekova koji sadrže etanol, kao i indirektnih antikoagulanata.

S kombiniranom primjenom antiparkinsonskih lijekova, antidepresivnih lijekova, antipsihotika, kao i nekih derivata fetiazina, povećava se rizik od opstipacije i poremećaja mokrenja.

Glukokortikosteroidi povećavaju intraokularni tlak.

Pod utjecajem Pharmacitrona smanjuje se učinak primjene urikozurika.

Antidepresivi tricikličke skupine mogu pojačati vlastite simpatomimetičke učinke.

U kombinaciji, halotan može razviti ventrikularnu aritmiju.

Farmaceuttron djeluje na manifestaciju hipotenzivnog učinka lijeka poput gvanetidina, ali povećava renostimulirajući učinak fenilefrina.

Nuspojave

Na pozadini prijema, boli u epigastriju, oslabljenog CVS-a, nesanice, alergija, promjene oštrine vida na pozadini povećanog intraokularnog tlaka, suhih usta, smanjene razine hemoglobina u krvi, može se primijetiti odgođeno izlučivanje urina, agranulocitoza i zgrušavanje krvi.

Duljim korištenjem viših doza lijeka može se razviti pancitopenija, aplastični i hemolitički oblici anemije, methemoglobinemija. Uočeni su hepatotoksični učinci paracetamola, razvijaju se papilarna nekroza, glikozurija i intersticijalni nefritis.

predozirati

Fenomen dispepsije se dijagnosticira, blijede kože, izražavaju hepatonekroza, smanjuje se apetit, povećava aktivnost jetrenih enzima. U tom kontekstu se povećava protrombinsko vrijeme. Tubularna nekroza može se pojaviti vrlo rijetko.

Propisani su acetilcistein i metionin.

Uvjeti skladištenja i rok trajanja

Priprema praha skladišti se na temperaturi do 30 ° C, vrijedi 3 godine od trenutka proizvodnje.

analoga

Maxicold

Cijena od 118 do 334 rubalja.

Maxicold se odnosi na lijekove za simptomatsko liječenje respiratornih i virusnih oboljenja. Aktivni sastojci su paracetamol, askorbinska kiselina i fenilefrin. Maxicold se proizvodi u obliku tableta i praha.

Pros:

  • Brzo poboljšava ukupno stanje.
  • Eliminira kongestiju nosa
  • Nekoliko oblika oslobađanja.

kontra:

  • Nije dodijeljeno djeci mlađoj od 9 godina
  • Mnoge nuspojave
  • Ne preporučuje se kombinirati prijem s hormonima štitnjače.

Pharmacytron: upute za uporabu

struktura

Aktivni sastojci: paracetamol (acetaminofen), fenilefrin hidroklorid, feniramin maleat, askorbinska kiselina;

1 pakiranje sadrži paracetamol (acetaminofen) 500 mg, fenilefrin hidroklorid 10 mg, feniramin maleat 20 mg, askorbinska kiselina 50 mg

Pomoćne tvari: natrij, limunska kiselina, umjetni okus limuna, žuta boja D C br. 10 (E 104), bojilo crveno FD 40 (E 129), silicij dioksid, saharoza, šećer.

Oblik doziranja

Prašak za oralnu otopinu.

Glavna fizikalna i kemijska svojstva: granulirani, slobodno tekući prah, mješavina bijelih, blijedožutih i / ili narančastih granula s okusom i mirisom limuna. Moguća aglomeracija granula u velike spojeve (prisutnost grudica).

Farmakološka skupina

Analgetici i antipiretici. Paracetamol, kombinacije bez psiholeptika.

Farmakološka svojstva

Paracetamol ima antipiretičko, analgetsko i blago protuupalno djelovanje. Suzbija sintezu prostaglandina u središnjem živčanom sustavu (CNS) i blokira provođenje impulsa boli.

Feniramin maleat - blokator H 1 receptori, smanjuje propusnost krvnih žila, eliminira kidanje, svrbež očiju i nosa.

Fenilefrin hidroklorid - α-adrenomimetik, ima vazokonstriktorni učinak, smanjuje oticanje nosne sluznice i paranazalnih sinusa.

Askorbinska kiselina pojačava nespecifičnu otpornost organizma.

Paracetamol se dobro apsorbira, prodire u placentarnu barijeru, blago prodire u majčino mlijeko, metabolizira se sustavom citokroma P450, izlučuje se bubrezima, vrijeme poluraspada je 1-4 sata. Trajanje akcije - 3-4 sata.

Feniramin maleat se dobro apsorbira iz probavnog trakta. Metaboliziran u jetri citokromom P450, vrijeme poluživota je 16-18 sati, 70-83% se izlučuje putem bubrega.

Djelovanje fenilefrin hidroklorida se odvija brzo i produljuje se oko 20 minuta. Metabolizira se u jetri ili u gastrointestinalnom traktu, izlučuje se bubrezima.

Askorbinska kiselina se brzo apsorbira u probavnom traktu, metabolizira u jetri, izlučuje putem bubrega.

svjedočenje

Simptomatsko liječenje akutnih respiratornih infekcija i gripe:

  • povišena tjelesna temperatura
  • glavobolja,
  • nazalna kongestija
  • curi nos
  • bolovi i bolovi u mišićima.

kontraindikacije

Preosjetljivost na sastojke lijeka teške povrede jetre i / ili bubrega; kongenitalna hiperbilirubinemija; nedostatak glukoza-6-fosfat dehidrogenaze; fenilketonurija, alkoholizam, krvni poremećaji, leukopenija, anemija, teške aritmije, arterijska hipertenzija, ateroskleroza, koronarna bolest srca, hipertireoza, akutni pankreatitis, hipertrofija prostate s retencijom urina, opstrukcija vrata mokraćnog mjehura; bronhijalna astma; glaukom; feokromocitoma; trombozu; tromboflebitis; stanje dijabetes melitusa epilepsije povećanog uzbuđenja; poremećaja spavanja, istodobnog liječenja tricikličkim antidepresivima, β-blokatorima, drugim simpatomimeticima, lijekovima koji inhibiraju ili povećavaju apetit i psihostimulanse slične amfetaminu; istodobno liječenje i 2 tjedna nakon primjene MAO inhibitora.

Interakcija s drugim lijekovima i druge vrste interakcija

Brzina apsorpcije paracetamola može se povećati kada se koristi s metoklopramidom i domperidonom i smanjiti s kolestiraminom (taj učinak je beznačajan ako se kolestiramin koristi nakon 1 sat). Kod dugotrajne primjene paracetamola, antikoagulantni učinak varfarina i drugih derivata kumarina može se povećati, a rizik od krvarenja može se povećati. Uz povremenu uporabu paracetamola, taj učinak nije izražen. Barbiturati smanjuju antipiretički učinak paracetamola. Hepatotoksični lijekovi povećavaju vjerojatnost kumulacije i predoziranja paracetamolom. Rizik od hepatotoksičnosti paracetamola povećava se pri uzimanju lijekova, induciranju mikrosomalnih enzima jetre (barbiturati, antikonvulzivi - fenitoin, fenobarbital, karbamazepin i anti-tuberkuloza - rifampicin, isoniazid). Paracetamol: smanjuje učinkovitost diuretika može produžiti poluživot kloramfenikola; može izazvati metabolizam lamotrigina u jetri i stoga smanjuje njegovu bioraspoloživost i učinkovitost. Redovitom primjenom paracetamola i zidovudina moguća je neutropenija i povećan rizik od oštećenja jetre. Kod uzimanja probenecida treba smanjiti dozu paracetamola, budući da utječe na metabolizam paracetamola. Paracetamol može utjecati na rezultate određivanja razine mokraćne kiseline fosfor-volfram-oksidacijskom metodom. Hepatotoksičnost paracetamola može se povećati s produljenom ili prekomjernom uporabom alkohola. Ne koristite istodobno s alkoholom.

Interakcija fenilefrina s inhibitorima MAO uzrokuje hipertenzivni učinak, triciklički antidepresivi (amitriptilin) ​​- povećava rizik od kardiovaskularnih nuspojava, s digoksinom i srčanim glikozidima - dovodi do aritmije i srčanog udara, s drugim simpatomimeticima povećava rizik od nepovoljnih kardiovaskularnih reakcija i hipertenzije. djelotvornost β-blokatora i drugih antihipertenzivnih lijekova (rezerpin, metildopa, debrisokvin, gvanetidin) s povećanim rizikom od arterijske hipertenzije i kolateralnih srca na vaskularne reakcije. Istovremena uporaba fenilefrina s ergot alkaloidima (ergotamin i metisergid) može povećati rizik od ergotizma.

Askorbinska kiselina, kada se uzima oralno, povećava apsorpciju željeza, povećava etinil estradiol, penicilin, tetraciklin; smanjuje razinu antipsihotičkih lijekova, derivati ​​fenotiazina u krvi smanjuju učinkovitost heparina i indirektnih antikoagulanata; povećava rizik kristalurije u liječenju salicilata i rizik od glaukoma u liječenju kortikosteroida; velike doze smanjuju učinkovitost tricikličkih antidepresiva. Askorbinska kiselina može se uzimati samo 2 sata nakon ubrizgavanja deferoksamina, jer njihova istovremena primjena povećava toksičnost željeza, osobito miokarda, što može dovesti do dekompenzacije srca. Dugotrajna primjena velikih doza u liječenju disulfirama inhibira reakciju disulfiram-alkohola. Apsorbiranje askorbinske kiseline smanjuje se pri uzimanju oralnih kontraceptiva, upotrebi voćnih ili biljnih sokova, alkalnog pića.

Feniramin pojačava antikolinergički učinak atropina, antispazmodika, tricikličkih antidepresiva, antiparkinsonskih lijekova, inhibira djelovanje antikoagulansa. Istovremena uporaba feniramina s tabletama za spavanje, barbituratima, sedativima, neurolepticima, sredstvima za smirenje, anesteticima, narkotičkim analgeticima, alkoholom može značajno povećati njegov depresivni učinak.

Značajke aplikacije

Nemojte prelaziti preporučene doze. Ako se simptomi ne poboljšaju u roku od 5 dana ili su popraćeni vrućicom, povišenom temperaturom koja traje više od 3 dana, osipom ili produljenom glavoboljom, trebate se posavjetovati s liječnikom, jer ti fenomeni mogu biti simptomi ozbiljnije bolesti.

Zbog rizika od teškog oštećenja jetre u predoziranju, nemojte koristiti istodobno s drugim lijekovima za simptomatsko liječenje prehlade i rinitisa (vazokonstriktor, paracetamolumineza). Budite oprezni pri propisivanju Raynaudove bolesti, hipertenzije, bolesti srca, aritmija, bradikardije, štitnjače, jetre i bubrega, akutnog hepatitisa, glaukoma, kroničnih plućnih bolesti, hipertrofije prostate (jer postoji rizik od zadržavanja urina), starijih osoba, s povećanim zgrušavanje krvi, hemolitička anemija, kronična pothranjenost, dehidracija, stenozni peptički ulkus. Rizik od hepatotoksičnosti povećava se kod osoba s alkoholnim oštećenjem jetre i zlouporabom alkohola.

Lijek sadrži fenilefrin, što može dovesti do napadaja angine; saharoza, koja je kontraindicirana u bolesnika s intolerancijom i smanjenom apsorpcijom fruktoze, glukoze-galaktoze ili saharoze-izomaltoze. Ako se pacijentu utvrdi netolerancija na neke šećere, posavjetujte se s liječnikom prije uzimanja ovog lijeka, uz oprez kod dijabetičara. Može biti štetno za zube.

Prije uporabe lijeka, potrebno je konzultirati liječnika za: bolesti jetre, bubrega uzimanje varfarina ili slične antikoagulanse; uzimanje analgetika svaki dan zbog blagog artritisa; bronhopulmonalne bolesti (astma, emfizem, kronični bronhitis).

Lijek može utjecati na rezultate laboratorijskih ispitivanja na sadržaj glukoze, mokraćne kiseline, kreatinina, anorganskih fosfata u krvi. Može doći do negativnog rezultata proučavanja skrivene krvi u izmetu.

Bolesnici s teškim infekcijama (sepsa), u kojima se smanjuje razina glutationa, dok uzimate paracetamol povećavaju rizik od metaboličke acidoze, njenih simptoma - dubokog, brzog ili otežanog disanja, mučnine, povraćanja, gubitka apetita, u ovom slučaju odmah se obratite liječniku.

Ne preporuča se uzimanje lijeka na kraju dana, jer askorbinska kiselina u visokim dozama ima blagi stimulirajući učinak. U vezi s stimulirajućim učinkom askorbinske kiseline na nastanak kortikosteroidnih hormona, potrebna je kontrola bubrežne funkcije i krvnog tlaka.

Posebno pažljivo propisati bolesnicima s oštećenjem metabolizma željeza (hemosideroza, hemokromatoza, talasemija) s anamnezom nefrolitijaze (rizik od hiperoksalurije i oksalatnog sedimenta u mokraćnom sustavu nakon uzimanja velikih doza askorbinske kiseline).

Dugotrajna primjena velikih doza askorbinske kiseline može ubrzati vlastiti metabolizam, zbog čega je paradoksalna hipovitaminoza moguća nakon prekida liječenja. Ne smije se koristiti istodobno s drugim lijekovima koji sadrže vitamin C. Apsorbiranje askorbinske kiseline može se promijeniti ako dođe do povrede crijevnog motiliteta, enteritisa ili slabog izlučivanja želuca.

Koristite tijekom trudnoće ili dojenja.

Lijek je kontraindiciran tijekom trudnoće ili dojenja. Učinak na plodnost nije posebno istražen. Pretkliničke studije nisu otkrile nikakav poseban učinak paracetamola na plodnost kada se koriste u terapijskim dozama. Nisu provedene odgovarajuće studije učinka fenilefrina i feniramina na reproduktivnu toksičnost u životinja.

Sposobnost utjecaja na brzinu reakcije pri upravljanju vozilima ili drugim mehanizmima.

Budući da lijek može uzrokovati pospanost i druge nuspojave iz živčanog sustava i organa vida, kada se koristi, nije preporučljivo voziti automobil ili raditi s mehanizmima.

Doziranje i primjena

Sadržaj pakiranja otopi se u čaši tople vode (ne kipuće vode) i pije. Lijek se može ponoviti svaka 3-4 sata, ali ne više od 3 paketa dnevno.

Maksimalno razdoblje uporabe je 5 dana.

Lijek je kontraindiciran kod djece mlađe od 14 godina.

predozirati

Paracetamol: bljedilo kože, mučnina, povraćanje, anoreksija i bol u trbuhu pojavljuju se u prva 24 sata. Kod uzimanja velikih doza mogu se pojaviti poremećaji orijentacije, psihomotorna agitacija, vrtoglavica, poremećaj spavanja, srčani ritam, pankreatitis i hepatonekroza. Prvi znak oštećenja jetre može biti bol u trbuhu, koji se ne manifestira uvijek u prvih 12-48 sati, ali se može pojaviti kasnije, do 4-6 dana nakon primjene lijeka. Oštećenje jetre obično se javlja najviše 72 do 96 sati nakon uzimanja lijeka. Mogu se pojaviti poremećaji metabolizma glukoze i metaboličke acidoze, krvarenja. Kod dugotrajne primjene visokih doza moguće su aplastična anemija, pancitopenija, agranulocitoza, neutropenija, leukopenija, trombocitopenija.

U rijetkim slučajevima zabilježena je akutna insuficijencija bubrega s nekrozom tubula, koja je moguća čak iu nedostatku teškog oštećenja jetre, koje se manifestira teškim lumbalnim bolom, hematurijom i proteinurijom. Moguća nefrotoksičnost: bubrežna kolika, intersticijalni nefritis, kapilarna nekroza.

Primjena odraslih 10 g ili više paracetamola i više od 150 mg / kg tjelesne težine djeteta, osobito alkohola, može dovesti do hepatocelularne nekroze s razvojem encefalopatije, krvarenja, hipoglikemije, jetrene kome i smrti. Bolesnici s rizičnim čimbenicima (dugotrajno liječenje karbamazepinom, fenobarbitalom, fenitoinom, primidonom, rifampicinom, kantarionom ili drugim lijekovima koji induciraju enzime jetre, zlouporabu alkohola, glutation-kaheksiju (probavni poremećaji, cistična fibroza, HIV infekcija, glad, kaheksija, uporaba, glad, kaheksija, uporaba). ili više paracetamola može uzrokovati oštećenje jetre.

U slučaju predoziranja potrebna je hitna medicinska pomoć. Pacijenta treba odmah odvesti u bolnicu, čak i ako nema ranih simptoma predoziranja. Simptomi mogu biti ograničeni mučninom i povraćanjem ili ne moraju odražavati ozbiljnost predoziranja ili rizik od oštećenja organa. U prvom satu nakon predoziranja potrebno je uzeti aktivni ugljen. Koncentracija paracetamola u krvi treba mjeriti u 4:00 ili kasnije nakon primjene (ranije koncentracije nisu pouzdane). Liječenje N-acetilcisteinom može se primijeniti unutar 24 sata nakon uzimanja paracetamola, ali maksimalni učinak nastaje kada se primjenjuje u prvih 8 sati, nakon čega se njegova učinkovitost naglo smanjuje. Ako je potrebno, unos N-acetilcisteina treba unijeti u skladu s utvrđenim popisom doza. Alternativno, u nedostatku povraćanja, metionin se može koristiti interno do bolnice.

Fenilefrin: hiperhidroza, psihomotorna agitacija ili depresija središnjeg živčanog sustava, glavobolja, vrtoglavica, pospanost, oslabljena svijest, aritmije, tremor, hiperrefleksija, grčevi, mučnina, povraćanje, razdražljivost, tjeskoba, arterijska hipertenzija, u teškim slučajevima - koma. Da bi se eliminirali hipertenzivni učinci, sud može koristiti blokator alfa receptora - diazepam.

Feniramin: javljaju se simptomi nalik atropinu: mydriasis, fotofobija, suha koža i sluznice, hipertermija, atonije crijeva. Depresija CNS-a dovodi do poremećaja respiratornog i kardiovaskularnog sustava (bradikardija, arterijska hipotenzija, kolaps). Mogu se razviti simptomi uzrokovani međusobnim pojačavanjem parasimpatolitičkog djelovanja feniramina i simpatomimetičkog učinka fenilefrina: pospanost, nakon koje se može javiti agitacija (osobito u djece) ili depresija središnjeg živčanog sustava, oštećenje vida, osip, uporna glavobolja, nervoza, nesanica, hiperrefleksija, razdražljivost, poremećaj cirkulacije, bradikardija., Ne postoji specifičan antidot za liječenje predoziranja antihistaminicima. Pacijentu treba pružiti uobičajenu hitnu skrb, uključujući aktivni ugljen, laksativ slanom otopinom, a potrebno je poduzeti i standardne mjere za održavanje kardiorespiratornog sustava. Nije dopušteno koristiti stimulanse; za liječenje hipotenzije mogu se koristiti vazokonstriktorna sredstva.

Askorbinska kiselina, mučnina, povraćanje ili proljev (koji nestaju nakon otkazivanja), nadutost i bol u trbuhu, svrbež, osip na koži, razdražljivost. Doze veće od 3000 mg mogu uzrokovati privremenu osmotsku proljev i gastrointestinalne poremećaje, metabolički cink, bakar, miokardijsku distrofiju, pri dugotrajnoj uporabi u velikim dozama, može se spriječiti funkcija otočnog aparata gušterače i glikozurije. Predoziranje može dovesti do promjena u bubrežnoj ekskreciji askorbinske i mokraćne kiseline tijekom acetilacije urina s precipitacijom oksalatnih kamenaca.

Simptomatsko liječenje: tijekom prvih 6 sati potrebno je ispirati želudac, a tijekom prvih 8:00 uvesti metionin ili intravenski cisteamin ili N-acetilcistein.

Nuspojave

Na dijelu kože i potkožnog tkiva: osip, svrbež, dermatitis, urtikarija, eritemski multiformni eksudativni, Stevens-Johnsonov sindrom, Lyellov sindrom.

Imunološki sustav: reakcije preosjetljivosti, uključujući anafilaktički šok, angioedem.

Neurološki poremećaji: glavobolja, vrtoglavica, tremor, anksioznost, nervoza, razdražljivost, strah, nesanica, pospanost, zbunjenost, halucinacije, psihomotorna agitacija, poremećena orijentacija, depresivna stanja, parestezija, tinitus, u nekim slučajevima - koma, konvulzije, diskinezija, promjene u ponašanju.

Na dijelu dišnog sustava: bronhospazam u bolesnika osjetljivih na acetilsalicilnu kiselinu i NSAR.

Na dijelu organa vida: oštećenje vida i smještaj, midrijaza, povećani intraokularni tlak, suhe oči.

Na dijelu gastrointestinalnog trakta: mučnina, povraćanje, žgaravica, suha usta, nelagodnost i bol u trbuhu, konstipacija, proljev, nadutost, afta, hipersalivacija, krvarenje, iritacija sluznice.

Na strani probavnog sustava: abnormalna funkcija jetre, hipertransaminazemija, obično bez žutice, hepatonekroza (kada se koriste visoke doze).

Na dijelu endokrinog sustava: hipoglikemija, do hipoglikemijske kome.

Sa strane krvnog i limfnog sustava: anemija, uklj. hemolitika, sulfhemoglobinemija i methemoglobinemija (cijanoza, kratkoća daha, bol u području srca), modrice ili krvarenje, trombocitopenija, neutropenija, agranulocitoza, leukopenija, pancitopenija,

Na dijelu bubrega i mokraćnog sustava: nefrotoksičnost, intersticijalni nefritis, kapilarna nekroza, dizurija, zadržavanje mokraće i poteškoće s mokrenjem, bubrežna kolika, zatajenje bubrega.

Srčani poremećaji: arterijska hipertenzija, tahikardija, bradikardija, tahikardija, aritmija, kratkoća daha, bol u srcu, napadi angine.

Drugi: opća slabost, slabost.

Za razliku od antihistaminika druge generacije, uporaba feniramina nije povezana s produljenjem QT intervala i srčane aritmije.

Top